Przepis na świąteczny piernik od naszych cukierników

Podziel się

Piernik - jego zapach i smak tworzą niepowtarzalny klimat świąt. Nasi cukiernicy: Jakub Ćwikliński i Mariusz Górecki, postanowili podzielić się przepisem na ten wyjątkowy wypiek. Opowiedzieli także, jak smakują święta w ich wykonaniu.

 

Piernik Świąteczny

Ciasto piernikowe

130 g masła 82%
2 jajka
100 g cukru drobnego
200 ml mleka 3,2%
50 ml śmietanki 34%
440 g mąki pszennej t550
15 g sody oczyszczonej
10 g kakao
20 g przyprawy korzennej do piernika

Masło utrzeć z cukrem za pomocą miksera, używając końcówki typu rózga. W jednej misce połączyć suche składniki, w drugiej mleko ze śmietaną. Do masła z cukrem dodawać po jednym jajku, za każdym razem dokładnie mieszając. Kiedy masa z masła, cukru i jajek będzie jednolita, dodawać po trochu suche składniki na przemian z mokrymi. Dobrze wymieszane ciasto wylać na blaszkę i piec w 175 °C do momentu, gdy ciasto będzie „odbijać”. Można wykonać test wykałaczki: sucha wykałaczka po wkłuciu w ciasto świadczy o tym, że jest upieczone.

 

Powidła śliwkowe

500 g śliwek
100 g cukru

Umyte i wypestkowane śliwki wrzucić do garnka, zasypać cukrem i dodać odrobinę wody. Gotować bardzo długo na małym ogniu do uzyskania konsystencji powideł (zazwyczaj ok. godziny). Masę trzeba cały czas mieszać, aby śliwki nie przywarły do garnka. Gotowe powidła, po ostudzeniu, odstawić na 12 godzin do lodówki, by pektyna zawarta w śliwkach zagęściła masę.

 

Polewa Czekoladowa z nutą orzechową

300 g czekolady mlecznej 33%
50 g czekolady gorzkiej 55%
30 g masła kakaowego
70 g oleju z orzecha włoskiego

Całość podgrzewamy na parze mieszając wszystko i uważając, by czekolada się nie spaliła.

 

Złożenie: na spodzie dajemy ciasto piernikowe (opcjonalnie można przesmarować ciasto jakimś alkoholem, np. rumem), następnie smarujemy 5 mm warstwę powideł. Całość należy na godzinkę włożyć do zamrażarki, aby na powidłach powstała delikatna zamarznięta warstwa.  Później wylewamy schłodzony do 33°C genache i wszystko wkładamy na 12h do lodówki, aby wszystko się połączyło i schłodziło. Na końcu oblewamy piernika polewą czekoladową (ok. 35°C) i dekorujemy złotem jadalnym.

 

Zachęcamy także do przeczytania wywiadu z naszymi cukiernikami w magazynie "Sukces po poznańsku">>